Rolnictwo
- Wdrożenie danych z obserwacji Ziemi w rolnictwie jest bardzo ważne, ponieważ do takich rozwiązań, jak np. do kontroli deklaracji rolników, Polska jest zobligowana unijną legislacją. Jeśli chodzi o narzędzia wykorzystujące dane satelitarne oraz infrastrukturę informatyczną, Polska będzie w pełni gotowa do spełnienia tych wymogów w 2023 roku.
- powiedział dr Jędrzej Bojanowski z Instytutu Geodezji i Kartografii.
Lasy
- Powiedziałbym, że prawie wszyscy. Mamy decydentów i rządy, które kreują politykę w oparciu o dane pochodzące z obserwacji Ziemi. W niektórych częściach świata zdalne pozyskiwanie danych jest jedynym źródłem informacji o lasach. Nie ma żadnych dodatkowych informacji, więc jest to kluczowa kwestia, aby mieć dostęp do aktualnych danych teledetekcyjnych. Istnieją również firmy i jednostki naukowe, które opracowują nowe algorytmy, aby rozwijać technologie i pozyskiwać więcej informacji z danych teledetekcyjnych, co przekłada się na szersze wykorzystanie informacji w społeczeństwie. Na końcu są też użytkownicy, którzy w praktyce wykorzystują dane z obserwacji Ziemi. Na rynku istnieje więc pewna liczba aplikacji, bazujących na danych geoprzestrzennych i wykorzystywana w zarządzaniu i ochronie lasów.
- wyjaśniał prof. Krzysztof Stereńczak z Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Powietrze
Morza i oceany
- Mercator Ocean International ma ok. 40 000 użytkowników i korzysta z danych satelitarnych Copernicus dla usług morskich. Organizacja ta opracowała złożone systemy symulacji parametrów oceanów (modele numeryczne) w oparciu o dane z obserwacji satelitarnych i in situ. Są one w stanie opisywać, analizować oraz prognozować fizyczny i biogeochemiczny stan oceanu w dowolnym momencie, na powierzchni lub w głębinach, w skali globalnej lub dla określonej strefy, w czasie rzeczywistym lub w trybie opóźnionym. Te nowe narzędzia i analizy są możliwe właśnie dzięki danym zbieranym przez satelity okołoziemskie. Istnieje naprawdę ogromna ilość danych i usług informacyjnych związanych z tą bardzo ważną częścią naszego ekosystemu.
- komentuje Monika Krzyżanowska z CloudFerro.
Dane satelitarne z obserwacji Ziemi
- Nie każdy może przetwarzać dane, ale każdy może na nich zyskać. Myślę, że bardzo ważne jest zrozumienie tego faktu. Nie chodzi tu o duże instytucje, nie chodzi tylko o naukowców, czy o ludzi, którzy są pasjonatami kosmosu. Te informacje są dostępne i dotyczą każdego obywatela. Zdjęcia satelitarne mogą pomóc w usprawnieniu każdego dnia.
- podsumowuje Kinga Gruszecka z Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.