Nazwisko Trump, poza jego najbardziej znanym posiadaczem, kojarzone jest z biznesami związanymi z nieruchomościami oraz hotelarstwem. Jednak rodzina Trumpów spędziła ostatnie dwa lata na agresywnej dywersyfikacji swojego portfolio, często w zaskakującym kierunku, jak na przykład telekomunikacja, fintech czy kryptowaluty. Marek Górniak, Network Development Manager we Freedom24, opisuje ich strategię.
Na tle cyklu wyborczego 2024-2025 i powrotu Donalda Trumpa do politycznego centrum zainteresowania, jego nazwisko jest ponownie wykorzystywane komercyjnie, od sieci komórkowych po stablecoiny (kryptowaluty, których wartość jest powiązana z określonym aktywem). Trudno się temu dziwić. Nazwisko obecnego prezydenta USA samo w sobie jest w końcu marką. Obecnie, poprzez zmiany w rodzinnym portfolio inwestycyjnym, zaczyna ona obejmować nowe, nieoczywiste branże.
Polityczny statement nasączony technologią
W czerwcu 2025 r. organizacja Trump ogłosiła wejście na rynek Trump Mobile, wraz ze smartfonem T1 w cenie 499 USD. Urządzenie jest sprzedawane jako „Made in the USA” i ma patriotyczne logo ze złotą obudową i amerykańską flagą. Jego sztandarowy abonament, Plan 47, nawiązuje do objęcia przez Trumpa stanowiska 47. prezydenta USA i kosztuje 47,45 USD miesięcznie.
Ale w tym patriotycznym opakowaniu kryją się pewne sygnały ostrzegawcze. Analitycy kwestionują skalę produkcji w USA, a T1 może być tylko przemianowanym chińskim telefonem OEM. Rzekomy „amerykański montaż” wydaje się być bardziej taktyką marketingową, niż rzeczywistością produkcyjną.
Mimo to przedsięwzięcie może stać się popularne wśród lojalnej, konserwatywnej bazy zwolenników Trumpa. Podobnie jak przy wielu innych przedsięwzięciach, Trump udziela licencji na swoje nazwisko, ale pozostaje nieaktywny w operacjach spółki telekomunikacyjnej.
Kryptoofensywa
Według Forbesa aktywa krypto stanowią około 40% wartości netto rodziny Trumpów – obecnie ponad 2,9 miliarda dolarów. Ich działalność koncentruje się w czterech obszarach tego rynku, z których pierwszym jest górnictwo kryptowalut. Donald Trump Jr. i Eric Trump posiadają udziały w spółce joint venture American Bitcoin. Hut 8, kanadyjska firma wydobywająca kryptowaluty, posiada 80% udziałów w projekcie, a pozostałe 20% jest kontrolowane przez podmiot powiązany z Trumpem.
Drugi obszar to inwestycje w Ethereum, Bitcoin czy Solana, na których Eric Trump aktywnie buduje portfel. Na ten cel do Coinbase Prime przelano 300 mln USD, w tym 212,6 mln na samo Ethereum.
Trzeci element to plan powiązania z kryptowalutami platformy społecznościowej Trumpa, Truth Social, która gromadzi 6,3 miliona użytkowników, ale zmaga się ze stratami finansowymi, problemami z monetyzacją i krytyką za bycie ideologiczną bańką.
Czwartym obszarem jest budowanie własnej infrastruktury krypto, w postaci World Liberty Financial (WLFI). Projekt w końcowym kształcie ma obejmować nie tylko uruchomionego niedawno stablecoina USD1, ale też giełdę kryptowalut i szerszy ekosystem tokenów.
Tworzenie innowacji czy aktywów politycznych?
Kwestia samego WLFI wymaga rozwinięcia. Projekt reklamuje się jako zdecentralizowany ekosystem finansowy nowej generacji. Jego sztandarowa oferta, stablecoin USD1, jest wspierana przez rezerwy w dolarach amerykańskich, krótkoterminowe obligacje skarbowe i ekwiwalenty gotówki. System WLFI obsługuje Ethereum, Binance Smart Chain, blockchain i natychmiastowe swapy kryptowalutowe. Rezerwy przechowuje się za pośrednictwem BitGo, a raporty audytorskie są publikowane co miesiąc.
Pozornie transparentna platforma budzi jednak wątpliwości co do struktury własnościowej. Do końca 2024 r. Donald Trump miał posiadać do 75% WLFI, a do połowy 2025 r. jego udział spadł do 40%. Zbiegło się to z rosnącą kontrolą regulacyjną w USA nad stablecoinami, w tym z trwającą debatą nad ustawą GENIUS, która narzuciłaby emitentom tych instrumentów surowe standardy certyfikacji. Projekt WLFI jeszcze bardziej upolitycznia dwumiliardowa inwestycja od MGX, funduszu z siedzibą w Abu Zabi.
Globalna ekspansja marki Trump
Obok przedsięwzięć cyfrowych, marka Trump jest eksportowana poprzez międzynarodowe inwestycje w nieruchomości – szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej. W Dubaju budowana jest Trump International Hotel and Tower, z ponad miliardem dolarów finansowania od podmiotu powiązanego z Arabią Saudyjską.
W Katarze trwają prace nad luksusowym nadmorskim ośrodkiem golfowym i kompleksem willi marki Trump o wartości 5,5 mld USD. Z kolei w Arabii Saudyjskiej i Omanie przygotowuje się nowe projekty hotelowe, mieszkaniowe i golfowe, co pozycjonuje brand Trumpa jako symbol luksusu na rynkach wschodzących. Jeśli chodzi o Europę Wschodnią, to zięć prezydenta USA, Jared Kushner, buduje Trump Tower w dawnej siedzibie Ministerstwa Obrony Jugosławii w Belgradzie. Ten projekt jest postrzegany jako geopolityczne oświadczenie oznaczające powrót Stanów Zjednoczonych na Bałkany.
Z pomocą tych inwestycji generowane są dochody z licencji i zarządzania, jednocześnie tworząc formę „geoekonomii Trumpa”: połączenia polityki, osobistego brandingu i globalnych przepływów kapitału.
Imperium biznesowe rodziny Trump w 2025 r. prezentuje unikalną mieszankę inwestycyjną, łączącą modne technologie, kapitał polityczny i tradycyjne przedsięwzięcia w branży nieruchomości. To ryzykowne scenariusze gry kształtowane przez zmienność, regulacje i bagaż reputacji ich zarządców.
Aktywność w segmencie kryptowalut jest ambitna, ale obarczona podwyższonym ryzykiem, podczas gdy międzynarodowe projekty nieruchomości mogą oferować bardziej stabilny przepływ gotówki. Tymczasem przedsięwzięcia telekomunikacyjne czy w mediach społecznościowych pozostają w najlepszym razie spekulacyjne. W ostatecznym rozrachunku, nie warto mylić politycznego szumu ze zrównoważonym modelem biznesowym. Mimo rozmiaru i widoczności marki, ekosystem komercyjny Trumpa cały czas przechodzi stress test pod wpływem organów regulacyjnych, rynków oraz czasu.
Marek Górniak,
Network Development Manager we Freedom24
Network Development Manager we Freedom24
Zastrzeżenie: Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki i nie ma gwarancji, że jakakolwiek strategia inwestycyjna osiągnie swoje cele. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przeprowadzić dokładne badania i rozważyć zasięgnięcie porady wykwalifikowanego specjalisty finansowego. Dostęp do określonego instrumentu finansowego podlega testowi odpowiedniości.
Freedom24 to broker internetowy będący częścią międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom24 oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.
Platforma Freedom24 jest dostępna dla użytkowników w Polsce od 2021 roku z biurem przedstawicielskim zlokalizowanym w Warszawie oferującym wsparcie użytkownikom w języku polskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.freedom24.com
Kontakt dla mediów: