7 października 2024 roku na orbitę wyruszyła sonda Hera, otwierając nowy rozdział w historii obrony planetarnej. Ta przełomowa misja, będąca owocem współpracy ESA i NASA, ma na celu przetestowanie technologii, które mogą ochronić Ziemię przed asteroidami. W sercu sondy kryje się innowacyjny system autonomicznej nawigacji, opracowany przez GMV, jedną z największych firm europejskiego sektora kosmicznego. Polscy inżynierowie również brali udział w tworzeniu tego systemu, którego możliwości zostaną sprawdzone w jednym z najbardziej fascynujących kosmicznych eksperymentów naszych czasów.
Obrona ziemi przez zagrożeniami z kosmosu
Udział polskich inżynierów
Umożliwienie sondzie samodzielnego manewrowania w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w tak trudnych warunkach jak bliskie otoczenie asteroidy, to ogromne wyzwanie technologiczne. Nasze rozwiązania to efekt lat pracy i światowej klasy inżynierii, które stawiają nas na czele globalnych liderów w branży kosmicznej. Ten projekt nie tylko podkreśla kompetencje naszych inżynierów, ale również ukazuje potencjał Polski w kształtowaniu przyszłości branży kosmicznej
– mówi Paweł Wojtkiewicz, Director for Space in Poland w GMV.
Źródło: ESA
Co warto wiedzieć o misji Hera
Technologie przyszłości
Źródło: ESA
GMV jest prywatną technologiczną grupą biznesową założoną w 1984 r. i działającą na skalę globalną w następujących sektorach: przestrzeń kosmiczna, aeronautyka, obrona i bezpieczeństwo, cyberbezpieczeństwo, inteligentne systemy transportowe, motoryzacja, opieka zdrowotna, telekomunikacja i IT dla organów administracji publicznej oraz dużych firm. W 2023 roku firma ta odnotowała przychody w wysokości 385 milionów euro. Firma zatrudnia ponad 3300 pracowników i posiada oddziały w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Polsce, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Malezji i Kolumbii. 75% jej przychodów pochodzi z międzynarodowych projektów realizowanych na pięciu kontynentach. Strategia rozwoju firmy opiera się na ciągłych innowacjach i przeznacza ona 10% swoich obrotów na prowadzenie wewnętrznych prac badawczo-rozwojowych. GMV posiada CMMI Level 5 najbardziej prestiżowy na świecie model oceny procesów organizacyjnych, a także liczne międzynarodowe patenty.
Obecnie GMV jest wiodącym niezależnym dostawcą systemów kontroli naziemnej dla komercyjnych operatorów satelitarnych na całym świecie oraz liderem w Europie i globalnym punktem odniesienia w segmencie naziemnym globalnych systemów nawigacji satelitarnej (EGNOS, Galileo i SouthPAN). Jest także głównym dostawcą systemów dowodzenia i kontroli dla hiszpańskiego wojska oraz stanowi globalny punkt odniesienia w obszarze systemów telematycznych na rzecz transportu publicznego. W sektorze ICT jest wiodącym dostawcą zaawansowanych rozwiązań i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej.
W roku 2024 GMV wyznacza nowy kamień milowy na ścieżce swojego rozwoju: firma świętuje bowiem 40-lecie swojego istnienia pod hasłem „Doskonałość i nie tylko” - cztery dekady nieustającego pasma sukcesów opartych na talencie, doskonałości i innowacjach.