Rewolucja procesów pasteryzacyjnych, z nową siłą.
Lyras, firma, której technologia pozwala zaoszczędzić duże ilości energii i wody w porównaniu do tradycyjnej pasteryzacji, mianowała swojego CCO na stanowisko CEO. Założyciel, główny udziałowiec i były CEO Rasmus Mortensen mianował następcę i cieszy się na kontynuację współpracy.
Międzynarodowo nagradzana firma Lyras, mianuje Marka Kalhøja Andersena na nowego CEO. Zmiana odbywa się wewnątrz organizacji, ponieważ dotychczas był on CCO firmy, której energooszczędna alternatywa dla pasteryzacji i filtracji przyciąga globalne zainteresowanie ze strony światowych przemysłów spożywczych i biotechnologicznych.
"Mark Kalhøj Andersen ma dogłębną wiedzę zarówno o rynkach Lyrasa, jak i o produkcie. Ma głębokie techniczne zrozumienie raslyzacji. Wcześniej dowodził silnej firmie rozwijającej technologie i brał udział w skalowaniu biznesu z kilku milionów do prawie miliarda, w ciągu pięciu lat. Dodatkowo, wyróżnił się jako CCO w Lyras, gdzie podniósł sprzedaż, a także efektywność operacyjną i administracyjną. Posiada pełny zestaw narzędzi i umiejętności w tym także sprzedażowych i skalowania. Jego unikalne połączenie wiedzy technicznej i biznesowej idealnie go pozycjonuje do prowadzenia firmy, szczególnie w naszej obecnej fazie wzrostu i rozwoju." - mówi Mads Storgaard Mehlsen, przewodniczący rady nadzorczej w Lyras.
W swojej poprzedniej roli jako CCO w Lyras, Mark Kalhøj Andersen odegrał decydującą rolę w ustanowieniu globalnej strategii sprzedaży i marketingu firmy. Jego obszary odpowiedzialności obejmowały od tworzenia międzynarodowych biur sprzedaży, np. w Holandii, Francji i Hiszpanii, po rozwój sieci dystrybutorów i współpracę z partnerami inżynieryjnymi i OEM.
"To wielki zaszczyt otrzymać odpowiedzialność za dalsze prowadzenie Lyras w kierunku strategicznego wzrostu i innowacji. Wchodzę na stanowisko CEO z wielką pokorą i spodziewam się wymagającej drogi, ale mam silną grupę właścicieli i radę nadzorczą, a także fantastyczną organizację, która jestem pewien, że wesprze mnie w tym procesie. Szczególnie będę priorytetowo traktować rozwój organizacyjny, gromadząc i angażując pracowników na różnych szczeblach. Ponadto, będę skupiać się na komercyjnym skalowaniu naszej platformy sprzedaży." - mówi Mark Kalhøj Andersen.
Zmianę tą, z radością przypieczętowuje założyciel Lyras, Rasmus Mortensen i z patrzy w przyszłość z nadzieją. “Ze spokojem ducha przekazuję teraz pałeczkę Markowi. Jego lojalność wobec wartości i strategii wzrostu Lyras to siła napędowa, którą bardzo cenię w jego profesjonalnym podejściu do naszego wspólnego celu – szybkiego wzrostu Lyras. Oprócz mianowania nowego CEO z właściwymi umiejętnościami, ważne było dla mnie również by osoba ta miała odpowiednią wizję i solidną integralność. Teraz cieszę się na moją nową rolę jako Chief Vision Officer (CVO), gdzie mogę kontynuować pracę nad realizacją wizji i celów Lyras, identyfikując przyszłe możliwości i pracując z klientami.”
Mark Kalhøj Andersen był między innymi dyrektorem technicznym w DESMI Ocean Guard A/S. Tam prowadził rozbudowę technicznej zdolności organizacji i promował zarówno międzynarodowy rozwój, jak i wyniki. Ma tytuł magistra chemii ze specjalizacją w inżynierii środowiskowej na Uniwersytecie w Aalborgu, uzupełniony o stopień HD w organizacji i zarządzaniu ze specjalizacją w marketingu, również na Uniwersytecie w Aalborgu.
Technologia zdobywająca międzynarodowe nagrody
Lyras to innowacyjna firma z obszaru technologii przemysłowej, która opracowała alternatywę dla pasteryzacji, autorską technologię – raslyzację (nazwa pochodzi od nazwiska założyciela). Proces ten skutecznie inaktywuje mikroorganizmy w napojach i innych nieprzezroczystych płynach za pomocą światła UV. Dzięki raslyzacji, w porównaniu do tradycyjnej pasteryzacji, oszczędza się od 60 do 90 procent energii i od 60 do 80 procent wody. Do tej pory technologia została zainstalowana między innymi w Arla Foods, FrieslandCampina, Novonesis i w kilku innych miejscach produkcji żywności w Europie, Australii i USA.
Nowy CEO Lyras Mark Kalhøj Andersen (po lewej) i CVO Rasmus Mortensen (po prawej)
Fakty o Lyras i raslyzacji
Firma Lyras, opracowała międzynarodowo nagradzaną technologię raslyzacji, która pozwala zaoszczędzić od 60 do 90 procent energii i od 60 do 80 procent wody w porównaniu do tradycyjnej pasteryzacji.
Jeśli mleczarnia produkująca 40 ton serwatki na godzinę przejdzie z tradycyjnej pasteryzacji na raslyzację, emitować będzie około 850 ton CO2 mniej rocznie (na podstawie średniej dla UE). To odpowiada zużyciu energii równemu 164 okrążeniom Ziemi, samochodem z silnikiem benzynowym. Wybór raslyzacji zatem daje także możliwość znacznych oszczędności finansowych.
Celem firmy Lyras jest wprowadzenie raslyzacji do przemysłu spożywczego na całym świecie i tym samym przyczynienie się do zmniejszenia całkowitej emisji CO2 oraz znaczącego zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywności.
Firma dynamicznie się rozwija i w ciągu kilku lat zwiększyła liczbę pracowników do 50 osób.
Wyższy plon i pełna kontrola mikrobiologiczna
Raslyzacja korzysta ze źródła światła UV wyposażonego w filtr świetlny, który koncentruje określony typ długości fali. Płyn jest kierowany obok światła w kontrolowanym ruchu, dzięki czemu wszystko jest oświetlone. Skutecznie inaktywuje to wszystkie niechciane mikroorganizmy. Jednocześnie zachowuje się więcej oryginalnego smaku, a także witamin i białek.
Oprócz oszczędzania wody i energii, raslyzacja zapewnia wyższe plony produktów i utrzymuje pełną kontrolę mikrobiologiczną przy niższych kosztach operacyjnych. Gdy technologia jest używana do zastąpienia filtracji głębinowej, zapewnia się wyższy plon i zwiększony stopień automatyzacji w procesie produkcji.
O Lyras
Założony w 2017 roku Lyras jest duńskim producentem maszyn przemysłowych z siedzibą w Aalborg w Danii. Firma opracowuje, produkuje i dostarcza nowoczesną technologię dla branży przetwórstwa płynów, zwaną raslyzacją, która w procesie inaktywacji drobnoustrojów wykorzystuje światło UV zamiast podgrzewania. Przechodząc z konwencjonalnej pasteryzacji termicznej na zużywającą mniej zasobów metodę raslyzacji, klienci zmniejszają zużycie energii i wody odpowiednio o 60-90% i 60-80%. Firma szacuje, że do 2030 roku pomoże przemysłowi spożywczemu zredukować emisję dwutlenku węgla o 1 mln ton metrycznych, co odpowiada rocznemu zużyciu CO2 przez 180 tys. Europejczyków. Lyras rozwija sieć sprzedaży i serwisu na całym świecie, mając biura m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Turcji, Nowej Zelandii i Australii. Więcej o firmie: https://lyras.com/.