W zadbaniu o powodzenie i bezpieczeństwo misji, jeszcze przed jej startem, kluczową rolę odgrywają urządzenia do obsługi naziemnej (MGSE). Ich działanie chroni przede wszystkim przed usterkami działającego w przestrzeni kosmicznej sprzętu, dzięki czemu ogranicza ryzyko strat finansowych oraz zaburzeń w prowadzonych badań. Wiele z tych urządzeń powstaje w naszym kraju, w firmach takich jak Sener, w którego warszawskim oddziale tworzone są zestawy MGSE na potrzeby misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, m.in.: Euclid, Comet Interceptor czy ostatnio – misji FORUM.
Często skupiamy się na zaawansowanych technologicznie mechanizmach, które wysyłane są w kosmos, ale równie istotne są te pełniące rolę wsparcia podczas wszelakich operacji naziemnych. Wymagające procedury testowe, precyzyjna integracja sprzętu kosmicznego i satelity czy zadbanie o bezpieczny transport delikatnych części, zarówno na terenie hal produkcyjnych, jak i pomiędzy różnymi lokalizacjami testowymi oraz integracyjnymi na całym świecie. Wszystko to przekłada się na późniejsze działanie satelitów i znajdujących się na nich instrumentów w przestrzeni kosmicznej, minimalizuje ryzyko i ewentualne straty. Rozwój kompetencji i technologii kosmicznych nie byłby możliwy bez zaawansowanych urządzeń z pola MGSE
– mówi Jakub Pierzchała, Business Development Manager w polskim oddziale Sener.
Polska specjalizacja
Badając zmiany klimatyczne z kosmosu
Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)
Dostosowaliśmy mechanizmy do poziomu ISO-5, standardu dotyczącego czystości powietrza, który narzuca bardzo surowe wymagania odnośnie ilości mikroskopijnych cząstek, takich jak kurz czy pył, które mogą być obecne w powietrzu. W praktyce, utrzymanie takiej czystości oznacza minimalizację potencjalnych zanieczyszczeń, co jest kluczowe w skomplikowanych procesach pomiarowych i uzyskaniu najwyższej jakości danych. To z kolei przekłada się na pełniejsze zrozumienie wpływu gazów cieplarnianych na klimat, stanowiąc fundamentalny wkład w globalne badania atmosferyczne i zmiany klimatu
- podkreśla Przemysław Rudziński, Project Manager projektu FORUM w polskim oddziale Sener.
O Sener w Aerospace and Defence
Sener to prywatna grupa inżynieryjno-technologiczna, założona w 1956 roku, której celem jest globalna redukcja ograniczeń technologicznych poprzez pomaganie klientom w opracowywaniu innowacyjnych i skutecznych rozwiązań. Firma przywiązuje przy tym szczególną wagę do wartości takich jak innowacyjność, doskonałość, zaangażowanie, pasja i praca zespołowa. Sener zatrudnia około 4000 specjalistów na pięciu kontynentach. Jej centra produkcyjne znajdują w Hiszpanii: Katalonii, Madrycie i Kraju Basków, gdzie opracowywane są własne produkty technologiczne. Firma jest liderem w obszarach lotnictwa i obronności, dostarczając zaawansowane systemy elektromechaniczne, nawigacyjne, komunikacyjne i optyczne. Uczestniczy również w kluczowych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i NASA, a także w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). W obszarze obronności Sener zajmuje czołową pozycję w zakresie systemów uruchamiania i sterowania pociskami rakietowymi, systemów naprowadzania, nawigacji i sterowania, komunikacji, optyki, systemów kontroli ruchu lotniczego (ATC) oraz systemów awioniki. Firma jest również aktywnym uczestnikiem konsorcjum SATNUS, które przewodzi zdalnym operatorom w Hiszpanii w ramach programu FCAS, oraz w konsorcjum SMS.
Sener rozpoczął swoją działalność na polskim rynku w 2006 roku, a obecnie specjalizuje się wyłącznie w projektach sektora kosmicznego. Działalność w Polsce opiera się na dwóch grupach produktów: mechanizmach do zastosowań kosmicznych, obejmujących mechanizmy przytrzymująco-rozkładające, pozycjonujące oraz do zastosowań specjalnych, a także naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) niezbędne w transporcie i montażu satelitów oraz statków kosmicznych. Polscy inżynierowie odpowiadają za projektowanie, budowę, testy oraz montaż urządzeń dla misji największych, międzynarodowych organizacji kosmicznych: ESA, NASA, ESO oraz integratorów, m.in. Airbus oraz OHB. Firma bierze udział w kluczowych misjach naukowych, takich jak: JUICE, Euclid, Athena, PROBA-3, e.Deorbit, ExoMars, ELT oraz przedsięwzięciach komercyjnych, jak IBDM.
Poglądy wyrażone w niniejszym tekście w żaden sposób nie może być traktowany jako odzwierciedlenie oficjalnej opinii Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Matczuk
k.matczuk@planetpartners.pl
tel.: 666 300 014
Justyna Węglarz
j.weglarz@planetpartners.pl
tel.: 690 014 453