- Oszczędzanie energii w procesach chłodniczych i zamrażalniczych. W tym celu producenci mogą stosować bardziej wydajne urządzenia chłodnicze, izolować obiekty produkcyjne i magazynowe, a także optymalizować procesy produkcyjne.
- Oszczędzanie wody w procesach mycia i dezynfekcji. Producenci mogą stosować urządzenia o wyższej efektywności, a także wdrażać rozwiązania, które pozwalają na ponowne wykorzystanie wody.
- Stosowanie opakowań o mniejszej wadze i objętości. Opakowania stanowią znaczną część kosztów produkcji żywności. Producenci mogą obniżyć koszty, stosując opakowania o mniejszej wadze i objętości, które wymagają mniej energii do transportu i magazynowania.
W 2024 roku w Polsce nasili się zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, które prowadzą do redukcji zużycia energii i wody w procesach produkcji żywności. Lyras zauważa rosnące zainteresowanie jej technologią w Europie, zwłaszcza ze względu na jej wszechstronność. Raslyzacja, oparta na wykorzystaniu promieniowania UV do dezaktywacji mikroorganizmów, wyróżnia się jako alternatywa dla tradycyjnej pasteryzacji. Ciekawym aspektem jest możliwość zastosowania raslyzacji nie tylko do klarownych płynów, lecz także do mętnych substancji, takich jak mleko, solanka, soki, napoje czy piwo. Ta innowacyjna metoda pozwala istotnie ograniczyć zużycie energii i wody, co przekłada się na konkretne korzyści zarówno dla producentów żywności pod względem ekonomicznym, jak i dla ochrony środowiska – mówi Grzegorz Wróblewski, właściciel Biura Handlu Zagranicznego, przedstawiciel firmy Lyras w Polsce.
- Producenci mleka mogą zaoszczędzić do 90% energii i wody dzięki przejściu z pasteryzacji termicznej na raslyzację.
- Producenci soków mogą zmniejszyć zużycie energii aż o 60-80%, a zużycie wody o 60-70%.
- Producenci napojów bezalkoholowych mogą zaoszczędzić do 70% energii i wody dzięki zastosowaniu raslyzacji.
Raslyzacja może być szczególnie atrakcyjna dla polskich producentów mleka, soków i napojów bezalkoholowych. W tych sektorach, gdzie zużycie energii i wody jest szczególnie duże, raslyzacja może przynieść producentom znaczne oszczędności – dodaje Grzegorz Wróblewski.
Założony w 2017 roku Lyras jest duńskim producentem maszyn przemysłowych z siedzibą w Aalborg w Danii. Firma opracowuje, produkuje i dostarcza nowoczesną technologię dla branży przetwórstwa płynów, zwaną raslyzacją, która w procesie konserwacji wykorzystuje promieniowanie UV zamiast podgrzewania. Przechodząc z konwencjonalnej pasteryzacji termicznej na zużywającą mniej zasobów metodę raslyzacji, klienci zmniejszają zużycie energii i wody odpowiednio o 60-90% i 60-80%. Firma szacuje, że do 2030 roku pomoże przemysłowi spożywczemu zredukować emisję dwutlenku węgla o 1 mln ton metrycznych, co odpowiada rocznemu zużyciu CO2 przez 180 tys. Europejczyków. Lyras rozwija sieć sprzedaży i serwisu na całym świecie, mając biura m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Turcji, Nowej Zelandii i Australii. Więcej o firmie: https://lyras.com/.