Piętnaście urządzeń naziemnego wspomagania oraz Mechanizm Separacyjny zbuduje na potrzeby misji Comet Interceptor zespół Sener Polska. To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów w historii firmy i rekordowy pod względem liczby elementów. Pierwsze z nich mają trafić do integratora satelity już w kwietniu 2024 roku. Satelita Comet z Mechanizmem Separacyjnym na pokładzie wyruszy w podróż w 2029 roku, by jako pierwsza zbadać komety nowoprzybyłe do naszego układu słonecznego.
Naziemne urządzenia dla bezpiecznego transportu i testów sprzętu kosmicznego
Zestaw, który tworzymy na potrzeby misji Comet Interceptor pod względem wielkości przewyższy ten dla misji EUCLID, złożony z trzynastu urządzeń. Oznacza to, że zarówno jeśli chodzi o rozmiary, ale też o poziom zaawansowania technologicznego i wartość, będzie to największy projekt MGSE w historii naszego oddziału
- wskazuje Przemysław Rudziński, Kierownik Projektu w Sener Polska, i dodaje:
Ten kontrakt to dla nas dowód ogromnego zaufania integratora do naszych umiejętności. Naszym zadaniem jest stworzenie infrastruktury, która pozwoli na bezbłędne testy, montaż i transport sprzętu kosmicznego, a pamiętajmy, że te naziemne przygotowania mogą przesądzić o powodzeniu misji w kosmosie.
Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)
Mechanizm Separacyjny poleci w kosmos jako część satelity Comet
Celem misji Comet Interceptor jest zbadanie komet długookresowych, czyli takich które przybywają do nas z odległych części wszechświata i zazwyczaj po raz pierwszy trafiają do naszego układu słonecznego. Trudność ich eksploracji wynika z tego, że najczęściej dostrzegamy je, kiedy zbliżają się do Słońca, czyli zbyt późno, by wysłać w ich kierunku misję badawczą. Stąd pomysł, żeby osadzić satelitę na orbicie, gdzie będzie oczekiwać na pojawienie się dogodnego obiektu. To może zająć nawet 6 lat, a nasze urządzenia muszą być w stałej gotowości. Dlatego wyposażenie satelity Comet w mechanizmy gwarantujące szybkie działanie i pozwalające na badania w ruchu będzie kluczowe
– wyjaśnia Filip Perczyński, kierownik projektu w Sener Polska.
Misja Comet Interceptor prowadzona jest przez Europejską Agencję Kosmiczną od 2019 roku w ramach programu naukowego Cosmic Vision. Ma być pierwszą, która odwiedzi jedną z tzw. komet długookresowych (których czas obiegu Słońca wynosi ponad 200 lat) lub zupełnie nowy obiekt międzygwiezdny, który dopiero wejdzie w obszar naszego układu słonecznego. Zgodnie z założeniem misji satelita z próbnikami dostarczonymi przez agencje kosmiczne: Europejską i Japońską, zostanie umieszczony najpierw na orbicie, gdzie będzie oczekiwać na pojawienie się odpowiedniego obiektu. Gdy taki znajdzie się w jego zasięgu, próbniki oddzielą się od satelity, by przeprowadzić badania pod różnymi kątami i zbudować trójwymiarowy obraz obiektu. Start misji Comet Interceptor zaplanowany jest na 2029 rok.
Sener Polska jest firmą inżynierii kosmicznej i częścią działającej w ponad 50 krajach grupy Sener. Warszawski oddział firmy rozpoczął swoją działalność w 2006 roku, a od 2012 specjalizuje się wyłącznie w projektach sektora kosmicznego. Działalność Sener Polska opiera się na dwóch grupach produktów: mechanizmach do zastosowań kosmicznych, obejmujących mechanizmy przytrzymująco-rozkładające, pozycjonujące oraz do zastosowań specjalnych, a także naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) niezbędne w transporcie i montażu satelitów oraz statków kosmicznych. Sener Polska odpowiada za projektowanie, budowę, testy oraz montaż urządzeń dla misji największych, międzynarodowych organizacji kosmicznych: ESA, NASA, ESO oraz integratorów, m.in. Airbus oraz OHB. Firma bierze udział w kluczowych misjach naukowych, takich jak: JUICE, Euclid, Athena, PROBA-3, e.Deorbit, ExoMars, ELT oraz przedsięwzięciach komercyjnych, jak IBDM. Poglądy wyrażone w niniejszym tekście w żaden sposób nie może być traktowany jako odzwierciedlenie oficjalnej opinii Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Matczuk
k.matczuk@planetpartners.pl
tel.: 666 300 014
Justyna Węglarz
j.weglarz@planetpartners.pl
tel.: 690 014 453