Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała z GMV umowę na budowę infrastruktury testowej (G2STB) dla drugiej generacji systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Inwestycja umożliwi dokładne projektowanie i testowanie jakości sygnału GNSS, dostarczanego przez nowe satelity. GMV czuwa nad opracowaniem czterech głównych wersji G2STB, koordynując pracę ponad 20 podmiotów z 8 krajów europejskich. Polski oddział skoordynuje eksperymentalne stacje z odbiornikami zdolnymi do obioru sygnału.
Koncern technologiczny GMV otrzymał ostatnio zamówienie na opracowanie stanowiska badawczego dla drugiej generacji systemu Galileo (G2STB). Podmiotem zlecającym cały projekt jest agencja ESA, w imieniu Agencji Programów Kosmicznych Unii Europejskiej (EUSPA) oraz Komisji Europejskiej. G2STB w zamierzeniu ma zastąpić i zmodernizować istniejącą infrastrukturę na bardziej nowoczesną. Warszawski oddział GMV skoordynuje stworzenie eksperymentalnych stacji z odbiornikami zdolnymi do obioru sygnału Galileo 2.
GMV jako lider projektu, będzie kierował konsorcjum ponad 20 partnerów z 8 krajów europejskich.
– Przetarg na stanowisko badawcze systemu G2 to pierwsze z kilku prowadzonych obecnie postępowań związanych z drugą generacją systemu Galileo. Dzięki temu Europa zyska pozycję lidera w dziedzinie usług GNSS w przeciągu najbliższych dwóch dekad. Podpisanie nowego kontraktu z ESA to dla nas duże wyróżnienie, które podkreśla ogromny wysiłek, jaki włożyliśmy w ciągu ostatniego dziesięciolecia. GMV jest dzięki temu głównym partnerem w definiowaniu, uruchomieniu oraz monitorowaniu systemu Galileo –
podkreśla Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego z warszawskiego GMV.
Schemat systemu Galileo drugiej generacji
Dodatkowe informacje na temat projektu:
- Modernizacja infrastruktury G2G dotyczy wyposażenia służącego do oceny funkcjonowania systemu Galileo (GALSEE) oraz platformy uwierzytelniania geodezyjnego i czasowego (TGVF-X). Ostatni z wymienionych elementów - opracowany przez GMV i eksploatowany w ciągu ostatniej dekady - odegrał kluczową rolę w monitorowaniu sygnałów Galileo i działaniach związanych z uwierzytelnieniem systemu podczas obecnej fazy operacyjnej. Platforma TGVF-X przyczynia się także do wczesnej walidacji zdolności i elementów systemu Galileo. Wczesne możliwości G2STB obejmują m.in. ulepszone algorytmy wyznaczania orbity i synchronizacji czasu, zdolność do przetwarzania danych łącza międzysatelitarnego oraz różne moduły, takie jak monitorowanie usługi czasowej Galileo, generator komunikatów, usługa walidacji sygnału (SAS), moduł ostrzegania o zagrożeniach (EWS), symulator łącza międzysatelitarnego i generator komunikatów G2G.
- Jednym z kluczowych modułów G2STB jest generator danych G2 HAS, który umożliwia wyznaczenie pozycji z dużą dokładnością (HAS – High Accuracy Signal). Usługa ta została niedawno udostępniona dla użytkowników systemu Galileo, a GMV odegrał kluczową rolę w jej projektowaniu i wdrożeniu.