Już 20 czerwca studenci Politechniki Poznańskiej wezmą udział w testach innowacyjnych misji ratunkowych, które odbędą się na terenie nowego Kampusu Kąkolewo uczelni. Młodzi inżynierowie przeprowadzą symulacje prawdziwych akcji ratunkowych i sytuacji kryzysowych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie dronów i robotów. Urządzenia będą musiały m.in. dostarczyć we wskazane miejsce apteczkę czy wytyczyć drogę dla ratowników.
Testy z wykorzystaniem robotów lądowych oraz dronów, które w przyszłości będą stanowić coraz większe wsparcie dla ratowników, potrwają od 20 do 24 czerwca i odbędą na terenie nowego Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej. Na potrzebę wydarzenia zostaną zbudowane specjalne tory, po których będą przemieszczać się uczestnicy, sterując swoimi robotami na ziemi i w powietrzu tak, aby z jak największą precyzją zrealizować postawione przed nimi zadania. Scenariusze przygotowane dla nich przez organizatorów opierają się na realiach misji ratunkowych, takich jak katastrofy budowlane i naturalne. Dodatkowym utrudnieniem, które ma odwzorować pracę w realnych warunkach, będzie brak dostępu do nawigacji GPS oraz bezpośredniego nadzoru – studenci zrealizują zadania w oddzielonej od toru kabinie kontroli.
Wydarzenie, które umożliwia zespołom z Politechniki Poznańskiej wzięcie udziału w testach to Międzynarodowe zawody European Robotics League (ERL). Turniej jest organizowany cyklicznie w kilku europejskich krajach. Tegoroczna część wydarzenia, poświęcona robotom w sytuacjach kryzysowych i misjach ratunkowych odbędzie się w Polsce. Tego rodzaju ćwiczenia to ogromna szansa dla przyszłych inżynierów. Na własnej skórze sprawdzą, jak dużą rolę w obszarze ochrony zdrowia i życia odegrają w przyszłości nowe technologie. Roboty pozwolą m.in. zoptymalizować czas trwania misji i zastąpią ratowników w docieraniu do niebezpiecznych oraz trudno dostępnych lokalizacji.
To nie pierwszy raz, kiedy Poznań jest organizatorem europejskich wydarzeń robotycznych. W 2019 roku byliśmy organizatorami głównego wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki, które zakończyło się dużym sukcesem. Dzięki temu główny organizator ligi robotycznej przekonał się, że Politechnika Poznańska jest partnerem, z którym warto współpracować. Zadania, jakie postawimy przed robotami podczas zawodów ERL to przyszłość ratownictwa, które coraz częściej będzie wykorzystywać roboty w celu optymalizacji swoich działań, ale także dla zwiększania bezpieczeństwa samych ratowników - mówi dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej.
W tej edycji Europejskiego Tygodnia Robotyki udział wezmą 4 drużyny, składające się łącznie z 26 zawodników. Wśród zakwalifikowanych do udziału w zawodach zespołów znaleźli się: PUT UGV Team z Politechniki Poznańskiej, AEROSPACE PSNC z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz drużyna Dichari z Uniwersytetu BRAC w Bangladeszu. Międzynarodowe zawody są jednym z pierwszych wydarzeń, które odbędą się na oddanym w ostatnim czasie kampusie wielkopolskiej Politechniki, zlokalizowanym na terenie lotniska Kąkolewo.
Oprócz rozgrywanej w Polsce konkurencji Emergency European Robotics League obejmuje też kategorię Consumer, w której zaprezentują się projekty mające zastosowanie w życiu codziennym oraz kategorię Professional obejmującą maszyny stworzone przez profesjonalistów. Każda z nich odbywa się w innym kraju, a polskiej rywalizacji towarzyszyć będą wydarzenia organizowane na terenie całej Europy. Organizatorami wydarzenia European Robotics League 2022 w Polsce są: Andaluzyjska Fundacja Rozwoju Aeronautyki (CATEC), Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Poznańska, Aeroklub Poznański i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Zawody z uwagi na swój charakter i zastosowane technologie odbędą się w formule zamkniętej, niedostępnej dla szerokiej publiczności.