Czy można niewielkim kosztem przeprowadzić transformację cyfrową w przedsiębiorstwie? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci Platformy Przemysłu Przyszłości w najnowszym webinarze. Zapis rozmowy pojawił się właśnie w serwisie przemyslprzyszlosci.gov.pl oraz w kanałach społecznościowych PPP.
Paweł Nowak oraz Mariusz Hetmańczyk z Platformy Przemysłu Przyszłości, w najnowszym webinarze, analizowali doświadczenia sektora MŚP w zakresie transformacji cyfrowej, prezentując niskonakładowe drogi do modernizacji biznesu w kierunku przemysłu 4.0. Jednym z poruszanych wątków było ograniczanie kosztów energii, które gwałtownie wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę. Eksperci walczyli też z mitem postrzegania transformacji cyfrowej wyłącznie przez pryzmat robotyzacji produkcji czy wirtualizacji, uważanych za bardzo kosztowne narzędzia modernizacyjne.
- Transformacja ma wiele obliczy. Bardzo często puntem wyjścia, dobrym impulsem do tego, żeby zacząć myśleć strategicznie nad zmiana w firmie jest właśnie impuls związany z oszczędzaniem energii – wyjaśniał Paweł Nowak, Dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą FPPP. Gospodarka obiegu zamkniętego to odnawialne źródła energii, ale też pełniejsze wykorzystanie cyklu życia produktu i minimalizacja odpadów - podkreślił w trakcie dyskusji Nowak.
Przygotowany przez Platformę Przemysłu Przyszłości webinar dedykowany był szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy zainteresowani są modernizacją swojego biznesu, ale maja obawy związane z potencjalną spiralą kosztów. Eksperci w przystępny sposób omawiali te kierunki transformacji cyfrowej, które są w zasięgu praktycznie każdego przedsiębiorcy oraz te, które rzeczywiście wymagają wysokich nakładów finansowych.
- Pierwszą z barier jest brak wiedzy, czasami wyłącznie skupiamy się na tym co jest przemysłem 4.0 kreowanym przez rynek. Nie trzeba wdrożyć od razu wszystkich technologii przemysłu 4.0, które nazywamy filarami. Nie o to chodzi. – stwierdził dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk, Zastępca Dyrektora ds. Kontaktu z rynkiem FPPP. Czasami nie opłaca się inwestować w robota. Można iść w innym kierunku, w innych obszarach zrobić transformację cyfrową i transformację organizacji - dodał.
Webinar „Polskie doświadczenia w zakresie transformacji cyfrowej MŚP” można obejrzeć w serwisie przemyslprzyszlosci.gov.pl, na oficjalnym kanale YouTube (LINK) oraz na Facebooku (LINK).
Na kolejny webinar, który poświęcony zostanie kompetencjom przyszłości Platforma Przemysłu Przyszłości zaprasza już 5 maja br. W trakcie debaty z udziałem m.in. Krzysztofa Ciecióry – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dawida Solaka - Członka Zarządu PPP, Izabeli Laskowskiej - Dyrektor Biura Kształcenia Zawodowego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Piotra Kryjoma - Zastępcy Dyrektora Działu Strategii i Rozwoju PPP poruszone zostaną kwestie związane z wyzwaniami, które wynikają z rozwoju nowych technologii. Zgromadzeni eksperci spróbują odnaleźć najbardziej poszukiwane kompetencje pracownicze na rynku pracy, zastanowią się czy certyfikacja ma jeszcze sens, a także jakie znaczenie ma wiek kandydata przy rekrutacji nowych talentów.
Platforma Przemysłu Przyszłości to organizacja, której celem jest budowa przemysłu 4.0 w Polsce. Inicjatywa udziela wsparcia eksperckiego w zakresie transformacji cyfrowej oraz rozwija kadry przedsiębiorstw. Organizuje szkolenia i promuje nowatorskie rozwiązania z obszarów: inteligentnej analizy danych, automatyzacji, komunikacji ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów oraz cyberbezpieczeństwa. Platforma Przemysłu Przyszłości pomaga w procesie modernizacji i transformacji biznesu, tak aby krajowe firmy stawały się jak najbardziej konkurencyjne na rynku globalnym. PPP jest fundacją skarbu państwa nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Portal Platformy Przemysłu Przyszłości
Portal Platformy Przemysłu Przyszłości