W grudniu 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Danych Przemysłowych, Edge i Chmury (European Alliance for Industrial Data, Edge and Cloud), inaugurujące prace nad projektem cyfrowej suwerenności Europy. Celem tego przedsięwzięcia jest wzmocnienie pozycji przemysłu UE w zakresie technologii cloud i edge z zachowaniem europejskich standardów ochrony danych. Wśród pierwszych członków grupy obok Airbusa, Nokii czy Orange jest również warszawska firma technologiczna CloudFerro. To jedyna polska organizacja w gronie pierwszych członków Sojuszu.
Europa posiada zasoby i kompetencje niezbędne do rozwoju gospodarki opartej na big data. Wraz z Europejskim Sojuszem na rzecz Danych Przemysłowych, Edge i Chmury, firmy określą ambitną mapę drogową inwestycji w celu opracowania i wdrożenia technologii obliczeniowych nowej generacji -
powiedział Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.
Jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z pierwszych członków Europejskiego Sojuszu na rzecz Danych Przemysłowych, Edge i Chmury. Jako w pełni europejska organizacja, CloudFerro jest gotowe wnieść swoją wiedzę ekspercką do budowy silnych i suwerennych europejskich usług chmurowych -
mówi Maciej Krzyżanowski, CEO CloudFerro.
CloudFerro świadczy innowacyjne usługi przetwarzania w chmurze. Dostarcza i obsługuje chmury obliczeniowe dla wymagających rynków, m.in. dla europejskiego przemysłu kosmicznego, badań klimatu i nauki. Specjalizuje się w przechowywaniu i przetwarzaniu wielkich zbiorów danych, w tym wielopetabajtowych repozytoriów danych satelitarnych obserwacji Ziemi.
Firma oferuje elastyczne rozwiązania w modelu chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej, oparte na otwartych technologiach, dostosowane do potrzeb użytkownika i efektywne kosztowo. Świadczy szeroką gamę usług dodatkowych i dedykowane wsparcie techniczne, realizowane przez lokalny zespół specjalistów IT o unikalnych kompetencjach.
Z rozwiązań CloudFerro korzystają wiodące firmy i instytucje naukowe w Europie z różnych sektorów rynku, przetwarzające wielkie zbiory danych: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), EUMETSAT, Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Mercator Ocean International, Niemiecka Agencja Aero-Kosmiczna (DLR), EGI i wiele innych.