Platforma Przemysłu Przyszłości opracowała przewodnik, który ułatwi przeprowadzenie transformacji klimatycznej firmom w Unii Europejskiej. Publikacja o tytule „Wykorzystaj szansę - zmień klimat w biznesie” dostarcza wiedzy na temat Taksonomii UE, określającej warunki, które musi spełnić działalność, by uznać ją za zrównoważoną środowiskowo. Ujednolicone w ten sposób kryteria pozwolą na budowanie spójnych zasad finansowania zielonej transformacji.
Celem przewodnika jest przybliżenie menadżerom zagadnień dotyczących Taksonomii UE, czyli narzędzia umożliwiającego przeprowadzenie transformacji klimatycznej w Unii Europejskiej. Taksonomia określa kryteria, pozwalające ocenić, czy dana działalność jest zrównoważona. To z jednej strony ujednolica rozumienie pojęcia, zwiększa wiarygodność firm spełniających warunki i daje wskazówki do zmian pozostałym, a z drugiej – ułatwia przekierowanie pieniędzy na inwestycje, produkty i działania, które realizują cele społeczne.
Zrównoważony rozwój filarem przemysłu 4.0
- Istotny udział w przygotowywaniu warunków dla osadzenia Europejskiego Zielonego Ładu w polskiej gospodarce ma współpracująca z Ministerstwem Rozwoju i Technologii Platforma Przemysłu Przyszłości. Instytucja powołana dwa lata temu buduje ekosystem przemysłu 4.0, rozpowszechniając wśród przedsiębiorców wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań, m.in. tych skupionych wokół zielonej transformacji. – zaznacza Olga Semeniuk, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw podkreśla jednocześnie, że zapoznanie się z Taksonomią UE jest istotne, jeśli chodzi o finansowanie zielonej transformacji i prowadzenie jej tak, by pomogła w rozwoju wspólnotowej gospodarki.
- Kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju to jeden z siedmiu filarów przemysłu 4.0, wspieranego przez PPP – wskazuje z kolei Dawid Solak, pełniący obowiązki prezesa Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości. - Myśleniu w kategoriach dbania o środowisko w branży produkcyjnej towarzyszy też ważna idea, aby prowadzenie przedsiębiorstwa służyło nie tylko celom komercyjnym, ale żeby ich osiąganie było ściśle powiązane z mądrym stosunkiem do pracowników, otoczenia biznesowego i sytuacji kraju.
Warto podkreślić, że model zrównoważonego rozwoju, uwzględniający całość tej problematyki, trafił do strategii Europejskiego Zielonego Ładu, która w najbliższych latach będzie miała znaczący wpływ na europejską, w tym polską, gospodarkę.
Niezbędna wiedza na wyciągnięcie ręki
Publikacja stanowi kompendium wiedzy dla przedsiębiorców, którzy znajdą w niej szczegółowe informacje o Europejskim Zielonym Ładzie, nowej Taksonomii UE, a także tzw. raportowania niefinansowego obejmującego społeczne i środowiskowe aspekty prowadzonej działalności czy standardy zarządzania firmą. Częścią przewodnika jest również katalog obecnych i planowanych mechanizmów wsparcia przedsiębiorstw w zielonej transformacji. Zestawienie zawiera m.in. informacje o programie Horyzont Europa, przedsięwzięciu LIFE+ czy Funduszach Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
Kompendium można pobrać z Biblioteki 4.0, która jest częścią „Bazy wiedzy” dostępnej w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl a także pod linkiem
*****
Platforma Przemysłu Przyszłości to organizacja, której celem jest budowa przemysłu 4.0 w Polsce. Inicjatywa udziela wsparcia eksperckiego w zakresie transformacji cyfrowej oraz rozwija kadry przedsiębiorstw. Organizuje szkolenia i promuje nowatorskie rozwiązania z obszarów: inteligentnej analizy danych, automatyzacji, komunikacji ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów oraz cyberbezpieczeństwa. Platforma Przemysłu Przyszłości pomaga w procesie modernizacji i transformacji biznesu, tak aby krajowe firmy stawały się jak najbardziej konkurencyjne na rynku globalnym. PPP jest fundacją skarbu państwa nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Portal Platformy Przemysłu Przyszłości: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/.
Kontakt dla mediów:
Przemysław Kozera PR Consultant Mobile: +48 786 100 058 Email: p.kozera@planetpartners.pl |
www.przemyslprzyszlosci.gov.pl