Szybki rozwój rynku nano- i mikrosatelitów operujących na niskiej orbicie okołoziemskiej skłania twórców tych urządzeń do poszukiwania nowych sposobów na obniżenie kosztów produkcji. Konstruktorzy potrzebują dokładnych, a jednocześnie tanich systemów nawigacji. Odpowiedzią jest programowalny odbiornik GNSS opracowywany przez inżynierów z warszawskiego GMV Innovating Solutions. Urządzenie przeszło etap testów w laboratorium CENAGIS Politechniki Warszawskiej i zostało zintegrowane z awioniką rakiety MIURA 1. Jego wersja przeznaczona dla satelitów, już pod koniec tego roku zostanie zintegrowana z satelitą GOMX-5. Odbiornik w obu wariantach jest gotowy do pierwszych testów w locie.
Segment małych i nano- satelitów, napędzany rosnącą potrzebą taniego dostępu do przestrzeni kosmicznej, rozwija się w zawrotnym tempie. Analitycy wskazują, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie on o ponad 200% i osiągnie wartość prawie 6 mld dolarów. Wejście polskich podmiotów na ten rynek to dowód coraz większej dojrzałości krajowego przemysłu kosmicznego, który w ten sposób dokłada swoją cegiełkę do komercjalizacji polskiej myśli technologicznej -
mówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV Innovating Solutions.
GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. to największa w Polsce firma IT specjalizująca się w sektorze kosmicznym. Działając na rynku od 2008 roku dostarcza produkty, usługi i rozwiązania informatyczne w takich obszarach sektora kosmicznego, jak m.in. systemy naprowadzania, nawigacji i sterowania (GNC/ AOCS), analiza misji, oprogramowanie pokładowe, systemy przetwarzania danych z satelitów obserwacyjnych czy naziemne stacje kontroli i monitoringu satelitów. Firma jest członkiem Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Szczegółowe informacje na temat działalności GMV znajdują się pod linkiem: https://www.gmv.com/pl/sektory/przestrzenkosmiczna/.