Konkurs na najbardziej klimatyczne zdjęcia satelitarne Ziemi trwa
Jeszcze przez dwa tygodnie można przesyłać zgłoszenia do drugiej edycji międzynarodowego konkursu na zobrazowania satelitarne Ziemi „Seize the beauty of our planet”. Tematem przewodnim są zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Konkurs jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. W jury zasiądą przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), EUMETSAT oraz organizatora, czyli polskiego CloudFerro.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać satelitarne zdjęcie Ziemi, wygenerowane na jednej z trzech dostępnych bezpłatnie platform: CREODIAS, WEkEO lub CODE-DE. Systemy te pozwalają wyszukiwać, przeglądać i przetwarzać zdjęcia z satelitów programu Copernicus, krążących wokół naszej planety. Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmi: „Together for Green Earth!” (pol. „Razem dla zielonej Ziemi!”), dlatego zgłoszenia konkursowe powinny przedstawiać zmiany klimatyczne, uchwycone przez satelity w ostatnich latach.
Nie da się już dłużej zaprzeczać temu, że pożary, huragany, powodzie i susze są bezpośrednimi konsekwencjami globalnego ocieplenia, spowodowanego zachwianiem naturalnej równowagi. Organizując konkurs na satelitarną fotografię Ziemi chcemy zwrócić uwagę na potrzebę większej dbałości o ekosystem naszej planety, a przez jego międzynarodowy charakter także pokazać, jak alarmująca sytuacja klimatyczna jednoczy i motywuje do proekologicznego działania
- mówi Joanna Małaśnicka z CloudFerro.
Przygotowanie zdjęcia konkursowego z wykorzystaniem zasobów platform CREODIAS, CODE-DE czy WEkEO nie powinno zająć uczestnikom więcej, niż godzinę. Szczegółowy regulamin oraz formularz do przesyłania zgłoszeń dostępny jest na stronie internetowej konkursu. Dla zainteresowanych, organizatorzy przygotowali krótką instrukcję wyjaśniającą, jak pozyskać i opracować wybrane na platformie zobrazowanie. Na 26 października b.r. zaplanowany jest również warsztat online, prezentujący jak krok po kroku wyszukać i pobrać zdjęcia satelitarne. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 31 października 2021 r.
Europejskie CREODIAS, WEkEO oraz niemieckie CODE-DE to nowatorskie rozwiązania chmurowe, które stworzyło i obsługuje polskie CloudFerro. Każdego dnia na te platformy trafia ok. 25 terabajtów zdjęć z europejskich satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus. To potężna ilość danych, którą można porównać do ponad 12 tys. godzin filmu HD czy 7,5 miliona zdjęć zrobionych aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli.