Trwają ostatnie przygotowania do siódmej edycji European Rover Challenge. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 września w Kielcach, na Politechnice Świętokrzyskiej. Po raz pierwszy w historii zawodnicy ERC wystartują w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. Odwiedzający wezmą udział w trzydniowych prelekcjach dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca i wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi. Dodatkowo na torze w Kielcach pojawi się największy na świecie, aktywny wulkan marsjański.
10 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach rozpocznie się siódma edycja European Rover Challenge. To pierwszy raz w historii konkursu, kiedy zawodnicy rywalizować będą w dwóch formułach. W zawodach ON-SITE (stacjonarnych) drużyny wykorzystają zaprojektowany przez siebie łazik, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na wyzwaniach, przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule REMOTE (zdalnej), wykonają zadania przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dzięki możliwości sterowania łazikiem z dowolnego miejsca na świecie drużyny mają możliwość jeszcze bardziej precyzyjnego odwzorowania pracy inżynierów ESA oraz NASA. W tym roku do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów.
Drugą częścią wydarzenia jest Strefa Inspiracji, w ramach której na uczestników czekają liczne prelekcje i warsztaty. Każdy z trzech dni będzie miał motyw przewodni. W piątek, 10 września eksperci przybliżą temat Marsa i planów dotyczących załogowych misji na Czerwoną Planetę. Drugi dzień ERC poświęcony zostanie Księżycowi i jego biznesowo-ekonomicznemu potencjałowi oraz komercjalizacji sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy na temat technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesów polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie. Wśród prelegentów nie zabraknie ekspertów ze światowych organizacji oraz krajowych przedstawicieli sektora kosmicznego. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli między innymi dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, prof. Chris Welch, prezes najstarszej organizacji kosmicznej British Interplanetary Society, Cesar Urrutia – współzałożyciel SPACE AG, Mayank - założyciel i dyrektor zarządzający Celestial Space Technologies GmbH czy Billy Almon, astrobiofuturysta i były dyrektor kreatywny w Walt Disney Imagineering.
Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji jest Marsyard, czyli marsjański tor, po którym będą jeździć łaziki. Organizatorzy zdecydowali, że w tym roku w Kielcach powstanie największy na świecie, niemal dwumetrowy, aktywny wulkan marsjański. Precyzyjne odtworzenie geologicznej historii gleby obszaru Elysium Planitia sprawia, że kielecki projekt będzie jedyną tego typu instalacją na świecie. Zmagania drużyn w zawodach oraz prelekcje ekspertów będzie można śledzić także online. Streaming ze wszystkich trzech dni European Rover Challenge dostępny będzie na stronie internetowej roverchallenge.eu, na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na kanale SpaceTalks na YouTube. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyskie. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny PIONIER.