Początek nowego roku to dla wielu z nas czas zmian. Stawiamy przed sobą kolejne cele, marzenia i wyzwania. Warto do listy noworocznych postanowień dodać takie, które pomogą nam zadbać o planetę. Wystarczy zacząć od prostych zmian, które mają wielkie znaczenie. Jak to zrobić? Oto 5 dobrych nawyków, które warto wprowadzić do swojego codziennego życia.
Dziś nasza planeta potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek. Rosnący poziom zanieczyszczenia plastikiem, zmiany klimatyczne i nadprodukcja żywności to tylko niektóre z poważnych problemów, które dotykają środowisko naturalne. Nasze codzienne wybory i aktywności mają realny wpływ na to, jak za kilka lat będzie wyglądało życie na Ziemi. Segregacja odpadów to podstawa, ale co jeszcze możemy zrobić, by zmienić świat na lepsze?
KUPUJ ŚWIADOMIE
Przemysł odzieżowy to sektor, który produkuje najwięcej odpadów tekstylnych – co roku w Polsce powstaje ich około 2,5 mln ton. Ubrania z sieciówek, które kuszą nas przystępną ceną, nie są najlepszym wyborem dla środowiska. Istnieje jednak ekologiczna i tania alternatywa – sklepy typu second hand. Znane nam, naszym mamom i babciom od wielu lat. Dziś funkcjonują one także w sferze wirtualnej. W świadomych zakupach pomagają nam dedykowane aplikacje oraz portale internetowe, dzięki którym sprzedamy, kupimy lub wymienimy używane ubrania oraz dodatki. Kupując ubrania z drugiej ręki przyczyniamy się do zmniejszenia emisji plastiku i zużycia cennych surowców, potrzebnych do produkcji odzieży.
ZAINWESTUJ W SZKLANĄ BUTELKĘ
Zanieczyszczenie środowiska spowodowane emisją plastikowych śmieci wciąż rośnie. W oceanach i morzach na naszej planecie znajduje się już ponad 150 milionów ton plastikowych odpadów. Plastikowe opakowania, a szczególnie butelki stanowią wysoki odsetek tych zanieczyszczeń. Warto pomyśleć o alternatywie dla napojów butelkowanych, jaką jest zakup termosu lub butelki wielokrotnego użytku.
Piękne i ekologiczne butelki na wodę znajdziemy m.in. w ofercie marki Waterdrop. Producent mikrodrinków oraz akcesoriów waterdrop® oferuje wysokiej jakości butelki wykonane ze szkła oraz stali nierdzewnej, które posłużą nam na długo. Szeroki wybór kolorów i wzorów pozwala zaopatrzyć się w butelkę idealną, dzięki której zmniejszymy ilość odpadów plastikowych. W sklepie internetowym Waterdrop znajdziemy także mikrodrinki - skoncentrowane kapsułki rozpuszczalne w wodzie, a także ekologiczne torby z bawełny i szereg innych akcesoriów wielokrotnego użytku.
NOŚ ZE SOBĄ WŁASNĄ TORBĘ NA ZAKUPY
W dzisiejszych czasach plastikowe reklamówki, chociaż w większości biodegradowalne, nadal stanowią zagrożenie dla naszego środowiska. Proces rozkładu jednej foliówki wynosi nawet do kilkuset lat, dlatego tak ważne jest, by podczas zakupów zrezygnować z reklamówek jednorazowych. Zamiast nich, warto zaopatrzyć się w trwałą torbę, worek lub kosz, który towarzyszyć nam będzie przy codziennych zakupach. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup bawełnianej torby, którą możemy z łatwością wrzucić do plecaka lub torebki i zawsze mieć ją ze sobą.
POSTAW NA MARKI ECO-FRIENDLY
Wielkie koncerny, a w ślad za nimi także małe firmy, coraz chętniej angażują się w ochronę środowiska. Warto przyjrzeć się produktom i usługom producentów, którzy swoimi działaniami realnie wpływają na lepszą sytuację naszej planety. Wśród nich znajduje się marka Waterdrop, która wspólnie z organizacją ekologiczną Plastic Bank podjęła się wyjątkowej inicjatywy. Począwszy od grudnia 2020 roku za każde zakupione opakowanie 12 mikrodrinków, Waterdrop we współpracy z Plastic Bank wyciągnie z oceanu plastikową butelkę. Na stronie marki dostępny jest także film związany z kampanią. Każde jego udostępnienie to kolejna butelka wyciągnięta z oceanu. To nie wszystko – mikrodrinki waterdrop®, dzięki innowacyjnym opakowaniom oszczędzają aż 98% zbędnego plastiku, wykorzystywanego w procesie pakowania i oszczędzają energię niezbędną do transportu i przechowywania (w porównaniu z tradycyjnymi napojami butelkowanymi).
Więcej informacji o akcji prowadzonej z Plastic Bank można znaleźć na stronie Waterdrop.
PLANUJ ZAKUPY
Według danych organizacji FAO rocznie marnujemy nawet 1,3 miliarda ton żywności. Jedną z głównych przyczyn stanowią nieprzemyślane, nadmierne zakupy spożywcze. Wybierając się do sklepu bez listy zakupów, często kupujemy produkty pod wpływem impulsu, co negatywnie wpływa nie tylko na nasz budżet, ale także na środowisko. W podejmowaniu lepszych decyzji zakupowych może pomóc nam planowanie posiłków i zrobienie listy potrzebnych produktów. Natomiast jedzeniem, którego nie zużyjemy, warto się podzielić – w wielu miastach w Polsce funkcjonują jadłodzielnie oraz punkty zbiórki żywności, w których możemy pozostawić nawet gotowe dania.
Nie trzeba zmieniać całego życia, aby mieć realny wpływ na środowisko. Wystarczy, że wprowadzimy chociaż jeden z ekologicznych rozwiązań do naszego codziennego życia. Pamiętajmy, że musimy działać wspólnie dla dobra Ziemi, ponieważ planeta B nie istnieje!